Energetikai tanúsítvány

A vonatkozó szabályok

Rendeleti előírás a tanúsítvány elkészíttetése

Az energetikai osztályok

Az ingatlan várható energiafogyasztására az energetikai tanúsítványban található betűjelzés utal, amelyből az alábbi 12 féle van használatban. A rendeletben tizenkét kategória van meghatározva, a legmagasabb energiahatékonysági szint az "A+++", a leggyengébb az "I". Érdemes kiemelni az A „közel nulla energiaigényre vonatkozó követelményeknek megfelelő” kategóriát, 2024 óta ugyanis az új épületeknek el kell érniük ezt a szintet. A használt, használatban lévő ingatlanok bármely besorolást megkaphatják a műszaki jellemzőik alapján.

Ezek az energetikai osztályok

Energetikai célok, energiahatékonyság

Az ingatlanok energiahatékonyságának értékelését az Európai Unió teszi kötelezővé. Az elsődleges cél a környezettudatos építkezés és a fenntartható fejlődés elősegítése. A tanúsítás eredményeként előálló dokumentum könnyen értelmezhető módon tájékoztat a megvizsgált épület energiahatékonyságáról és az épületszerkezetek, berendezések hatásfokáról. Megtudhatjuk belőle, hogy mennyi az épület energiafelhasználása, ez milyennek számít a mai követelményekhez képest.

Energetikai tanúsítás

A helyszíni felmérés kb. 30 perc

Helyszíni felmérést kötelező tartani, e nélkül nem állítható ki a tanúsítvány. A körülbelül 30 perces szemle során megvizsgáljuk az épület minden műszaki jellemzőjét, amelyeket figyelembe kell venni a számításokban (falak, födémek, nyílászárók, hűtés, fűtés, energiaforrások, stb.). Mivel a felmérés díját tartalmazzák kazincbarcikai árak, így nem szükséges rendelkezni tervrajzokkal.

Energetikai pályázatokhoz is dolgozunk

Az uniós-, állami-, önkormányzati támogatású energetikai pályázatokhoz energetikai tanúsítványt kell készíttetni. Az Otthon Melege Program és a GINOP programok keretében folyamatosan végeztünk tanúsítást az elmúlt évek során. A pályázatokhoz általában mellékelni kell többféle mérnöki számítást (a jelenlegi, a tervezett és a megvalósulás utáni állapot energetikai tanúsítványai) és nyilatkozatot. A cél, hogy a támogatást nyújtó szervezet láthassa, mekkora az elért energiamegtakarítás. Ilyen jellegű munkáknál a díjunkat esetileg határozzuk meg, a feladat bonyolultságától és a pályázati kiírástól függően. Várjuk minden leendő ügyfelünk érdeklődését!

Épület piktogram

Új épület használatbavételéhez

Új épület építésekor előírják az energetikai tanúsítvány elkészítését, amelyet a „lakhatási engedély” megszerzéséhez biztosítania a tulajdonosnak, legkésőbb a használatbavétel tudomásulvételének kérelmezésekor. A végleges számításokat ilyenkor a kiviteli tervek és az elkészült épület szemléje alapján készítjük el.

Az előíró jogszabály

A 176/2008 Kormányrendelet teszi kötelezővé az energetikai tanúsítvány elkészíttetését, ingatlan adásvétel, bérbeadás, használatbavétel esetén.

Legkésőbb a birtokbaadáskor kell átadni

Ingatlan adásvétel esetén az eladónak vagy a bérbeadónak a szerződés megkötésének napjáig be kell mutatnia a tanúsítványt vagy annak másolatát a leendő vevőnek vagy bérlőnek, és legkésőbb a birtokbaadás napjáig át kell adnia a tanúsítványt vagy annak másolatát a vevőnek vagy a bérlőnek.

HET számmal ellátott energetikai tanúsítványt kap

A HET szám a Hiteles Energetikai Tanúsítvány sorszám rövidítése. A hitelesített tanúsítványok első oldalán található meg a HET szám, amely mindig kizárólag az adott szakvéleményhez van rendelve. Eladás vagy bérbeadás esetén a szerződésnek tartalmaznia kell ezt a számot, és a vevő vagy bérlő nyilatkozatát arról, hogy az azonosító szám szerinti tanúsítványt vagy annak másolatát az eladótól vagy a bérbeadótól átvette. A szerződésben történő feltüntetés nem az Ön feladata, hanem az eljáró ügyvédé. A HET szám az alábbi kormányzati oldalon ellenőrizhető.

A hiteles dokumentumhoz elkészítéséhez kell

Kizárólag kamarai tag tanúsíthat

Energetikai tanúsítványt kizárólag olyan mérnök adhat ki, aki szerepel a Magyar Mérnöki Kamara vagy a Magyar Építész Kamara névjegyzékében. Az elkészített szakvéleményen szerepel a szakértő kamarai száma, így a tagságának érvényessége egyszerűen ellenőrizhető.

Az energetikai tanúsítvány 5 évig érvényes

Az energetikai tanúsítvány 5 évig érvényes. Érdemes tudni, hogy a szakvélemény érvényét veszti, ha az épületet átépítik, korszerűsítik (hőszigetelés, kazáncsere, stb.), illetve ha a rendeletben felállított skála megváltozik (pl. szigorítják az osztályokat). Ha az előbbiek miatt érvényét veszti a tanúsítvány, akkor újra el kell készíteni azt, amennyiben szükség van rá.